پرش لینک ها

چرا بازی به هوش هیجانی کمک می کند؟

رایانه، یکی از پدیده های جدید در زندگی بشر است که برای موارد گوناگونی همچون کارهای محاسباتی و گرافیکی استفاده می شود. اما در این بین یکی از دیگر از جنبه های استفاده از رایانه و موبایل، تفریح و سرگرمی است. امروزه بازی های کامپیوتری و به ویژه موبایلی گروه های سنی مختلفی را مجذوب خود ساخته است.

بسیاری از افراد چه در خانه و گیم نت ها و در خیابان ها به نوعی مشغول و سرگرم این پدیده هستند. یکی از دلایل گرایش کودکان و نوجوانان به این نوع بازی ها، تعداد و تنوع آنها است که هر روز در حال افزایش است. البته به این موضوع باید اشاره کرد که اعتیاد برگرفته از رقابت، هیجان این بازی ها، باعث شده تا بازیکنان برای رفتن به مراحل بالاتر، هرچه از دستشان بر می آید، انجام دهند.

از بزرگترین دلایل محبوبیت بازیهای رایانه‌ای و موبایلی این است که انسان می تواند واقعیت را تجربه کند و در محیط آن قرار گیرد، بدون آنکه در پایان خسارتی متوجه او شود و یا آسیبی ببیند. اما در این میان، دو رویکرد و دیدگاه نسبت به این پدیده جذاب وجود دارد و تقریبا تمام تحقیقات با توجه به این دو رویکرد شکل گرفته است.

 

هوش هیجانی

عده‌ای این بازی ها را نویدبخش و مقدمه ای برای آشنایی بیشتر با رایانه دانسته اند و آن را همانند سایر اسباب بازی ها دارای کارکرد مثبت و مفید می دانند، که سبب افزایش خلاقیت و شناخت و همچنین افزایش مهارت های هماهنگی و سامان بخشیدن به اوقات فراغت شده است. علاوه بر این در بازی های رایانه‌ای و موبایلی اصول یادگیری بسیار دقیقی به کارگرفته می شوند که از بسیاری از نظام های آموزشی مترقی تر هستند.

عده ای دیگر معتقدند بازی های رایانه‌ای و موبایلی گفتمان هایی نظیر جنگ و خشونت را ترویج می کنند. آنها همچنین درباره محتوای بازیها نگران اند، زیرا این بازیها سعی در هر چه بیشتر مجذوب ساختن مخاطبان خود دارد و چون این بازیها حالت تعاملی دارند و فرد را درگیر ماجرا و سناریو بازی می کنند، نگرانی ها دو چندان می شود.

 

بازی و هوش هیجانی

هوش از مباحثی است که همواره نظر روانشناسان و پژوهشگرانی که در زمینه ی تفاوت های فردی کار کرده اند را به خود جلب کرده است. این کیفیت ذهنی، گاه به عنوان عامل موفقیت های علمی، شغلی، هنری، و مهارت های ارتباطی افراد، شناخته شده است که عوامل محیطی و وراثت بر آن تأثیر می گذارند. وجود رویکردهای مختلف در خصوص شکل گیری هوش هیجانی، ضرورت بررسی موضوع از زوایای مختلف را آشکار می سازد.

 

هوش عاطفی

هوش هیجانی به عنوان یک مبحث علمی در روانشناسی نزدیک به دو دهه است که در جهان و اندکی دیرتر، در ایران مطرح است و اهمیت آن با بروز تحولات اجتماعی مربوط به عصر صنعتی و فراصنعتی، به ویژه در گستره روابط میان فردی در محیط تحصیل، کار و خانواده نمود روز به روز بیشتری یافته است، به طوری که بسیاری بر این باور هستند که فرد برای آن که در این شرایط بتواند کامیابی نسبی در زندگی دست یابد، الزام است در کنار بهره مندی از بهره هوشی متعارف IQ از بهره هوشی عاطفی (EQ) مناسب نیز برخوردار باشد.

هوش هیجانی، نوعی هوش است که شامل توانایی فرد برای پردازش اطلاعات هیجانی و استفاده از آن در زمینه استدلال سایر فعالیت های شناختی می شود. با توجه به نقش فناوری های ارتباطی در قرن 21 و تحولات سریع سخت افزارها و در پی آن بازی ها که در هر لحظه در حال پیشرفت می باشد اما کمتر به نقش تفکر و انواع هوش از جمله هوش هیجانی، فضایی و… در این عرصه توجه شده است.

 

“پرداختن به بازی ها که انجام آنها در بسیاری از مواقع توسط کودکان و نوجوانان اجتناب ناپذیر است، اگر به دقت مدیریت شود نه تنها آثار منفی آن کاهش یافته بلکه می تواند تاثیرات مثبتی بر توانایی های شناختی از جمله توانایی هوش هیجانی بگذارد. بنابراین به پژوهشگرانی که در عرصه بازی به فعالیت مشغول هستند و افراد که در حوزه طراحی و تولید بازی کار می کنند .”

یک دیدگاه بگذارید